Prečo deti u nás hrajú na flauty

V Živej škole deti dostávajú flauty v prvom ročníku, väčšinou v decembri, v škole pod stromček. Sú to kvalitné, ručne robené drevené flauty s jemným zvukom značky Choroi, vizuálne veľmi pekné, jednoduché a príjemné na dotyk.

Flauta je pre deti ideálny hudobný nástroj, a to z viacerých dôvodov.

Prvý z nich je fyziologický, pri hraní na flaute sa deťom rozširuje pľúcna kapacita, učia sa ovládať svoj dych, zapájať brušné svaly a bránicu, vďaka čomu dokážu dýchať hlbšie a pomalšie.

Zobcová flauta je vhodná aj svojou veľkosťou, je ľahko uchopiteľná a telo je pri hre na ňu v prirodzenej polohe, na rozdiel napríklad od huslí. Praktickou výhodou potom je, že v školskej taške nezaberá veľa miesta. Je ľahká a prenosná.

Hranie na flaute pomáha rozvíjať jemné motorické zručnosti detí. Koordinácia prstov si vyžaduje veľa mozgovej aktivity, zapájajú sa pri nej obe strany mozgu. Hudba a hra na hudobný nástroj tiež úzko súvisia s matematikou a zlepšujú čítanie, porozumenie aj pamäť.

Nemenej dôležitá je aj vôľová stránka, naučiť sa hrať na hudobný nástroj trvá dlho. Detí rozvíjajú svoju trpezlivosť aj vytrvalosť a pomocou malých postupných úspechov si prirodzene budujú sebadôveru. Chodievajú hrávať mladším spolužiakom, vystupujú na školských slávnostiach.

Ďakujeme mestu Nové Zámky, ktoré už trikrát podporilo našich žiakov dotáciou na nákup fláut.

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *